Meny
Summa varor
0,00 kr

Agilent J&W DB-kolonner – Högpresterande GC-kolonner för krävande analyser

>> Se alla Agilent DB-kolonner


Agilent J&W DB-kolonner tillhör de mest etablerade kolonnserierna inom gaskromatografi. De används inom forskning, kvalitetskontroll och rutinanalys inom bland annat miljö, läkemedel, livsmedel, forensik och kemisk industri.

Sortimentet omfattar ett stort antal stationära faser med olika polaritet och selektivitet. Det gör det möjligt att välja en DB-kolonn för såväl generella GC-analyser som mer specialiserade metoder för exempelvis pesticider, fettsyrametylestrar, fria fettsyror och flyktiga organiska föreningar.

Agilent GC-kolonn


Stationära faser för många typer av GC-metoder

Bland de vanligaste DB-kolonnerna finns DB-1 och DB-5 för generella analyser av opolära och svagt polära föreningar. DB-17 och DB-35 erbjuder högre fenylhalt och en annan selektivitet, medan DB-WAX och DB-WAXetr är polära PEG-faser.

Kolonnernas stationära faser påverkar analyternas retention och i vilken ordning föreningarna eluerar. Två kolonner med liknande polaritet kan därför ändå ge olika separation, särskilt när proverna innehåller strukturellt närbesläktade föreningar.

Agilents fasguide anger exempelvis DB-1 som en dimetylpolysiloxanfas och DB-5 som en fas med 5 procent fenyl och 95 procent dimetylpolysiloxan. DB-1701 har en medelpolar cyanopropyl-fenylbaserad fas och används bland annat för pesticider, herbicider och PCB.


Lågblödande DB-kolonner för GC/MS

Vid GC/MS-analyser är låg kolonnblödning viktig för att begränsa bakgrundssignaler och få ett bra signal-brusförhållande. Hög kolonnbakgrund kan påverka detektionsgränserna och göra det svårare att identifiera analyter vid låga koncentrationer.

DB-serien omfattar därför flera MS-anpassade faser, exempelvis:

  • DB-1ms
  • DB-5ms
  • DB-XLB
  • DB-17ms
  • DB-35ms

Dessa faser är utvecklade för att kombinera användbar selektivitet med låg blödning. De passar för såväl fullskanningsanalyser som kvantitativa metoder där känslighet och en stabil bakgrund är viktiga.


Ultra Inert-kolonner för aktiva analyter

Aktiva analyter kan interagera med ytor i hela GC-systemet och orsaka problem som asymmetriska toppar, låg återvinning eller nedbrytning. Det gäller exempelvis vissa syror, baser, fenoler, pesticider och andra reaktiva föreningar.

Agilents Ultra Inert-kolonner är deaktiverade och testade för att begränsa sådana interaktioner. Det kan ge bättre toppform, högre respons och säkrare kvantifiering, särskilt när analyterna förekommer i låga koncentrationer.

Exempel på Ultra Inert-faser är:

  • DB-1ms UI
  • DB-5ms UI
  • DB-35ms UI
  • DB-WAX UI
  • DB-624 UI
  • DB-FATWAX UI

För att få full effekt av en inert kolonn bör även andra delar av flödesvägen, exempelvis liner, tätningar och kolonnanslutningar, vara anpassade för aktiva analyter.


DB-5Q GC-kolonner – maximal prestanda för GC/MS

Agilent J&W DB-5Q är GC-kolonner utvecklade för att ge optimala analysresultat, ultralåg blödning och en ultrainert yta – tre egenskaper som tillsammans höjer prestandan i GC/MS till en helt ny nivå. Med avancerad kolonnkemi och robust konstruktion är 5Q-serien ett självklart val för laboratorier som kräver tillförlitliga resultat, hög känslighet och maximal produktivitet.

Ultralåg blödning – renare spektra och stabilare baslinjer

Vid höga temperaturer kan konventionella GC-kolonner börja blöda, vilket skapar brus och försämrad kvalitet på masspektra. Agilent J&W DB-5Q kolonner är konstruerade med teknik för ultralåg blödning som ger:

  • Renare masspektra
  • Stabilare baslinjer vid höga temperaturcykler
  • Säkrare integration av toppar vid spårämnesanalys

Detta gör kolonnerna idealiska för GC/MS-metoder där signal-till-brus-förhållandet är avgörande.

Ultrainert ytkemi – perfekt för analys av aktiva ämnen och spårämnes-analyser

Aktiva analyter kan fastna eller reagera med en icke inert kolonn, vilket leder till svansande toppar (peak tailing), lägre signal och försämrad känslighet. Agilents 5Q-kolonner använder branschledande teknik för maximal inert yta i kolonnen för att:

  • Minimera interaktioner med aktiva ämnen
  • Ge skarpa, symmetriska toppar
  • Möjliggöra kvantifiering på mycket låga nivåer
  • Uppfylla hårda regulatoriska krav

Varje kolonn testas med Agilents krävande Über One-testmix för att säkerställa konsekvent prestanda för många olika analyter.

Snabb konditionering och lång livslängd

Agilent J&W DB-5Q-kolonner är utvecklade för att:

  • Konditioneras snabbt
  • Ha en lång livslängd
  • Minska behovet av kolonnbyten
  • Öka instrumentens tillgänglighet och drifttid

Det innebär lägre kostnader, mindre stillestånd och högre produktivitet i laboratoriet.

Sammanfattning

Agilent J&W DB-5Q GC-kolonner erbjuder ultralåg blödning, ultrainert ytkemi och hög hållbarhet – vilket ger renare data, högre känslighet och stabilare prestanda i GC/MS. Kolonnerna är testade för aktiva analyter, optimerade för spårämnesnivåer och kompatibla med alla Agilents system. Med 50 års innovation bakom sig sätter Agilent en ny standard för tillförlitlig och effektiv GC-analys.

>> Agilent J&W DB-5Q and HP-5Q - Flyer.pdf
>> Agilent J&W DB-5Q and HP-5Q - Brochure.pdf


Applikationsspecifika DB-kolonner

DB-23 för FAME

DB-23 är en högpolar cyanopropylfas för separation av fettsyrametylestrar. Kolonnen används för analys av fettsyraprofiler och kan ge god separation av cis- och trans-isomerer.

DB-1701 för pesticider och PCB

DB-1701 är en medelpolar fas som används för bland annat pesticider, herbicider, PCB och andra miljörelevanta föreningar. Selektiviteten kompletterar opolära standardfaser och kan förbättra separationen av kritiska föreningspar.

DB-FFAP för fria fettsyror

DB-FFAP är en högpolar, modifierad PEG-fas som används för analys av flyktiga fria fettsyror, alkoholer, aldehyder, ketoner och fenoler.

DB-FATWAX UI

DB-FATWAX UI är en applikationsspecifik WAX-kolonn för separation av fettsyrametylestrar, fettsyraetylestrar och fria fettsyror. Ultra Inert-egenskaperna är avsedda att ge förbättrad respons och reproducerbarhet för krävande analyter.

>> Läs mer om applikationsspecifika kolonner


Högtemperaturkolonner för högkokande föreningar

För analyser som kräver högre temperaturer finns DB-kolonner med utökad temperaturtålighet. Exempel är DB-1ht, DB-5ht och DB-17ht. De används bland annat vid analys av högkokande föreningar, petrokemiska prover och simulerad destillation.

DB-HeavyWAX erbjuder WAX-selektivitet i kombination med en högre temperaturgräns än många traditionella PEG-kolonner.

Den maximala arbetstemperaturen beror på kolonnens dimensioner och filmtjocklek. Produktens specifikationer bör därför alltid kontrolleras innan en metod utvecklas eller ändras.


Skillnaden mellan DB- och HP-kolonner

Flera DB- och HP-kolonner har liknande benämningar och nominellt liknande fassammansättning. Serierna har emellertid olika historiskt ursprung och kan ha skillnader i tillverkningsprocess, specifikationer och selektivitet.

Agilent uppger exempelvis att DB-5, HP-5 och CP-Sil 8 CB har samma angivna grundsammansättning, men att produktionsprocesser och specifikationer kan skilja sig.

Om en metod är utvecklad och validerad med en viss DB-kolonn bör ett byte därför utvärderas noggrant, även om den alternativa kolonnen anges ha en liknande fas.


Agilent J&W Intuvo 9000 och 8890 GC

Agilent erbjuder också kolonner för specifika instrument såsom Intuvo 9000 GC och 8890 GC som har en så kallad Smart Key. Intuvo GC-kolonnerna är designade på ett speciellt sätt och passar bara till Intuvo 9000 GC.
>> Läs mer om Intuvo Forensic Specialty Columns

Intuvo GC Column

 

I sortimentet finns också traditionella packade GC-kolonner, liksom PLOT-kolonner (Porous Layer Open Tubular). Till kolonnerna finns även ferruler och kolonnkopplingar för olika typer av anslutningar.

Om din kolonn inte finns tillgänglig i standardsortimentet, kan olika varianter beställas som ”custom made” kolonner. Kontakta oss för mera information om detta.

Kataloger:
>> Agilent GC-kolonner
>> GC Applications
>> Agilent Inert Flow Path Solutions
>> Agilent JW High-Temperature GC Columns and Consumables